The Milwaukee M18 FUEL 16" Chainsaw delivers the power to cut hardwoods, cuts faster than gas, and delivers up to 150 cuts per charge. The unit is designed to meet the performance, durability and ergonomic needs of professional landscape maintenance, power utility, and the installed M18 user. The POWERSTATE brushless motor maintains speed under heavy loads without bogging down to outperform small gas engines and higher voltage systems. REDLINK Plus intelligence ensures maximum performance and protection from overload, overheating and over discharge.
• POWERSTATE Brushless motor: purposely built for the M18 FUEL 16 in. chainsaw to generate the power and performance of a gas engine up to 40CC
• 16 in. Oregon bar and chain
• Dual-stud for improved bar and chain retention
• Automatic oiler for proper chain lubrication and increased productivity
• Onboard storage for scrench
• Variable speed trigger for full control
• Compatible with 150+ M18 tools
Warranty:
• 1-year limited manufacturing warranty.
• No repair service, replacement parts, or repair guides are available.
| Brand | MILWAUKEE |
|---|---|
| Outdoor Power Equipment Type | Chainsaws |
Reviews
Complete with :
- Add to Wish List
- In-store pickup
- Parcel delivery
- Truck delivery
- Add to Wish List
MILWAUKEEM18 18 V 6 Pack Sequential Charger$174.98- In stock
- In-store pickup
- Parcel delivery
- Truck delivery
MILWAUKEEM18 FUEL 18 V Lithium-Ion Brushless Cordless 16" Chainsaw KitSee price in store- In stock